Port Kontol Aracı

Port Kontol Aracı

Hepimize zaman zaman lazım olan faydalı bir araçtan bahsetmek istiyorum bu gün sizlere Port Kontrol Aracı”

Peki nedir bu port kontrol aracı;
Bu araç ile bağlantınızdaki portların açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu sayede ilgili portun modem veya routerdan doğru yönlendirilip yönlendirilmediğini ve ya port ile ilişkili programın (sunucunun) çalışıp çalışmadığı ya da firewall tarafında engellenip engellenmediği konusunda bilgi edinebilirsiniz.
Bu araç sayesinde bir web servisinde yada modeminizde açık olan portları rahatlıkla göre bileceksiniz. Bana çokça lazım olması sebebi ile web sitemin bir kısmında bu şekilde araçlar kısmı yapmadık istedim ve lazım olan araçları hazır scriptler halinde biraz editleyerek paylaşayım dedim. Herkese lazım olabilecek bu uygulamaya menüden bulunan araçlar kısmından  yada bu kısımdan ulaşım sağlaya bilirsiniz.
Şimdi sizlere araçla ilgili bir kaç görsel paylaşmak istiyorum.

Port Kontol Aracı

Yukarıda resmi dikkatlice incelediyseniz hemen açıklayayım  port kontrol aracımızın  sonuç ekranı bu kısım www.abdullahtas.net adresi üzerinde başlama portu 79 ve bitiş portu 80 aralığındaki portları taramış ve  bildiğiniz üzere web servisi olan 80 portunu açık olarak bulup ekranda sizlere göstermiştir.

Bulduğunuz açık portların ne işe yaradıklarını hatırlamanız için port kontrol aracının alt kısmında ufak hatırlatma kısımları ekledim bu kısımlardan en çok kullanılan portların ne için kullanıldığını göre bilmektesiniz.

Yine bunun yanı sıra bazı  kontrol araçlarında sadece ip adresi yada sadece domain ismine göre sorgulama yapılmakta ancak bu  scriptte  hem domain adına göre hemde  ip adresine göre  tarama yapa bilmektesiniz.Kısaca şunuda belirtmek isterim  tarama yapacağınız port aralıklarını çok uzun yazdığınızda  tarama işlemi uzun süre bilmekte yada yanıt vermemekte bu nedenle  hangi portların açık olduğunu öğrenmek isterseniz o porta yakın  olan başlama ve bitiş noktaları belirleyin lütfen sonuça daha çabuk ulaşa bileceksiniz bu şekilde.

İşinize yaradıysa  ve düzenli olarak kullanıma devam ediyosanız lütfen yorumdan bir teşekkür etmeyi çok görmeyin bir sonraki yazıma kadar  güvende kalın 😉

Abdullah TAŞ

Benliğini unutmayan kendine güvenen yaptığı işten mutlu olan yenilikçi ruha sahip olan ve en önemlisi sürekli kendini güncelleyen biridir. Bilişim konusunda tecrübe edinmek edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak için çalışıyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla