TSE Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Anıları

TSE Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Anıları

Uzun süren işlerimin ardından yeniden sizlere vakit ayıra bilme fırsatını elde ettim arkadaşlar, bu gün sizlere TSE Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Anılarımı anlatacağım.

Öncelikle neden bunu anlatma gereği duyduğumu soracak olursanız   blogumda daha önce  bu konu hakkında bir paylaşım yapmıştım bu paylaşımda sadece eğitimde verilen belgeleri yayınlayıp eğitim hakkında herhangi bir yorumda bulunmamıştım. Konu ile ilgilenen bazı arkadaşlar sürekli olarak mail,yorum vb. yollarla iletişime geçtiler eğitim hakkındaki detayları sordular bende bunu araştıran arkadaşlara bir nebze olsa da yardımcı olabilmek adına bu yazıyı ele aldım.TSE Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Anıları

TSE Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Anıları

TSE Beyaz Şapkalı Hacker yetiştireceğini basına duyurduğunda henüz  yıl 2013’ü gösteriyordu, o yıllarda üniversite öğrencisiyken haber ilgimi çekmiş ve araştırmaya başlamıştım.Önceleri pek ilgi odağım olmasa da eğitimden sonra ufkumun açıldığını söyleye bilirim ve gerçekten çok geç kalınmış bir eğitim olduğunu da belirtmek isterim. İlk kez böyle bir eğitim alacağım için şüphe duymuyor da değildim, Çünkü biliyorsunuz  diğer eğitim firmalarında bu branşta bir eğitim alabilmeniz için tonla para dökmeniz gerekiyor.Oysa TSE fiyat konusunda çok cazip teklifler sunuyordu diğer firmalara nazaran, bunun yanı sıra öğrencilere %25 , devlet memurlarına ise yanılmıyorsam %35 gibi bir indirimi mevcuttu ancak sonradan devlet memurlarına olan indirim kaldırılmış olabilir.Hal böyleyken ve bende öğrenciyken şansımı denemek istedim ve TSE ile iletişime geçip aklımda olan tüm soruları sordum , bu sorular konaklama,yol,ücret,yemek ve eğitim hakkındaydı.Kısaca sizlere bu konular hakkında aldığım cevapları ve  tecrübelerimi aktarayım ;

Eğitim sadece Ankara’da TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığında gerçekleşmektedir.

Konaklama hakkında herhangi bir yardımda bulunulmuyor ben eğitim aldığım süre boyunca Ankara’da bir arkadaşımda ikamet etmek zorunda kaldım.

Yol hakkında ulaşım için  gerekli güzergah bilgileri konusunda yardımcı olmuşlardı  malumunuz o yıllarda Ankarayı pek bilmiyordum.

Ücret konusunda sizleri sıkıştırmıyorlar peyderpey ödüyorsunuz ancak eğitimin son gününe kadar ücretin tamamını ödemeniz talep edilmekte. Zaten doküman inceleme ücreti için  ayrı istiyorlar eğitim ücreti için ayrı sonra  belgelendirme için ayrı derken azar azar ödemiş gibi oluyorsunuz birden vermekten iyidir helede öğrenciyken 😉 , benim gittiğim yıl kredi kartı ile de ödeme sağlanıyordu ancak şuanda son durum hakkında bir bilgim yok maalesef.

Yemek konusunda yardımcı olmuşlardı eğitim boyunca öğle yemeklerini TSE’nin yemekhanesinde yemiştik gayet güzel ve nezih bir ortamdı tabi Gaziantep’in yemeklerini bana ne kadar özletsede aç kalmıyorsunuz. Bunun yanı sıra eğitim aralarında çay, kahve servisi  her zaman var sabahları   poğaça ve atıştırmalık veriyorlardı , muhtemelen yine öyledir diye düşünüyorum.

Eğitim konusunda ise  kendilerine ait eğitmenin bulunmadığını  eğitmeni sahadan/dış kaynaktan temin ettiklerini belirtmişlerdi.Bu oldukça güzel bir durumda benim için çünkü işi en iyi bilen işin içerisinde olandır mantıklı olarak , bu konuları bilen bir devlet memuru anlatmış olsaydı  bu eğitimi belkide almazdım  çünkü biliyorsunuz bizim  devlet memurlarımız genelde yatmayı benimsemiş insanlar oluyorlar.

Eğitime geçecek olursak soy isimlerini tam   hatırlayamadım şuanda ama Emre Bey  ve TSE’den görevli Kürşat Bey birlikte TSE’nin kurul salonunda vermişlerdi ve  eğitimi alacak kişinin kendi bilgisayarını getirmesi zorunluydu. Eğitim için bir test ortamı kurulmuş sanal makinalara ve en çok bilinen açıklar bu sanal ortamda açık bırakılmış, teorik bilgi verildikten sonra hemen uygulama ile pekiştiriliyordu.Belkide en eğlenceli kısmı burasıydı 🙂 sonuç olarak hacker damarlarınız kabarıyor ve hiç bir şey bilmiyorken birden sanal sisteme sızıyorsunuz.

Eğer bu eğitimi almayı düşünüyorsanız ve gerçekten bu konuda hiç bir bilginiz yoksa sizler için kaçırılmaz bir fırsat olabilir.Eğitimde , Test ve Belgelendirme Daire Başkanı Mariye Umay Akkaya hanım bilgilendirme yaptığında normal bilgisayar  kullanıcılarının bile en az stajyer sertifikasına kendi güvenlikleri için sahip olmaları gerektiğini vurgulamışlardı.Bu sözlerine sonuna kadar katılmaktayım , bunun yanı sıra eğitim boyunca bu konu ile ilgilenen bir çok kişi ile tanışma fırsatı buluyorsunuz bilişim konusunda oturup saatlerce muhabbet etmek beni gerçekten mutlu ediyor. Sızma testinin özel sektörde nasıl işlediğini birazda olsa anlıyorsunuz.

Bütün bunları geçtim  gerçekten filmlerde gördüğünüz hacker sahnelerinin içinde buluyorsunuz kendinizi ama çok büyük bir farkınız var  bunu iyi yönde kullanıyorsunuz. Hoş zaten kötü yönde kullanmanıza karşı TSE önlemini almış durumda eğitimi almadan sizlere bir sözleşme imzalatıyorlar  ve  doğacak tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Önceki yazımda paylaştığım içerikleri  kaldırmamın sebeblerinden biride bu zaten 🙂

Eğitimleri almaya karar vermeden önce araştırmanızı iyi yapmanızı tavsiye ederim , hatta öncelikle kendi seviyenizi test edip hangi sertifikayı alacağınızı kararlaştırın. Eğitim öncesinde hazırlanmak için temel linux ve windows bilgisine sahip olmanız yararınıza olacaktır. Aynı zamanda sanal makina kurulumu gerçekleştirme ve kali linuxta bulunan toollara da bi göz atın derim buda benden sizlere ufak dipnot olsun.

Eğitimi alan arkadaşlar yada alacak olan arkadaşlar sizlerde  eğitim hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak bırakırsanız diğer insanlara bir fayda sağlamış oluruz belki 😉 şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için sonraki yazıma kadar güvende kalın.

Abdullah TAŞ

Benliğini unutmayan kendine güvenen yaptığı işten mutlu olan yenilikçi ruha sahip olan ve en önemlisi sürekli kendini güncelleyen biridir. Bilişim konusunda tecrübe edinmek edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak için çalışıyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla