Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar paradan para kazanma tekniğini en iyi bilen sigorta işlemlerinin yanı sıra para gönderimi ve diğer parasal işlemler sonucunda müşterilerinden belirli meblağlar kesen kurumlardır. Bankaların birçok gelir kalemi bulunmakta olup bankaların yıllık ciroları milyar dolarları bulmaktadır. Bankaların gelir kalemleri arasında kredi kartı aidatları, hesap işletim ücretleri, kredi faizleri ve diğer kalemler yer almaktadır. Hesap işletim ücreti de bankaların gelir elde ettiği bir kalemdir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti vadesiz hesap sahibi müşterilerin hesaplarında yapılan işlemler sırasında meydana geldiği düşünülen masrafları karşılamaya yönelik bir ücrettir. Bankalar genellikle 6 aylık ya da yıllık periyotlarda müşterilerinden hesap işletim ücreti tahsil ederler. Bu ücret bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar maaş müşterilerinden ücret almamakta olup, bazı bankalarda otomatik ödeme talimatı veren müşterilerden hesap işletim ücreti almama yoluna gitmektedirler.

Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar Yasaldır?

Hesap işletim ücretinin yasallığı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Tüketici hakem heyetleri müşteri lehine karar vererek bu ücretin yasal ve yersiz olduğunu savunurlar. Diğer yandan bankaların kurduğu Türkiye Bankalar Birliği ise bu ücretin yasal ve zaruri olduğunu iddia etmektedir.

Olası ihtilaflarda banka ile müşteri arasında yapılan sözleşmeler baz alınmaktadır. Burada hesap işletim ücretinden bahsedilse bile bu parayı vermek istemeyen müşteriler tüketici hakem heyetleri vasıtası ile müracaat ederek hesaplarından kesilen hesap işletim ücretinin iadesini talep edebilirler.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Birçok banka hesap işletim ücreti almaktadır. Buna kamu bankaları da dahildir. Ziraat, Vakıfbank, Halkbank, Garanti, Akbank ve diğer birçok banka 60 TL ile 120 TL arasında hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Bu ücreti 3’er aylık, 6’şar aylık ya da yıllık periyotlarla tahsil etmektedirler.

Bunların dışında Finansbank enpara.com internet bankacılığı ile yapılan işlemlerde, kuveyttürk tüm işlemlerinde hesap işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca ING bank’ın Turuncu hesabı da hesap işletim ücretinin tahsil edilmediği bir diğer banka olarak bilinmektedir. Son olarak TEB marifetli hesap kullanan müşteriler hesap işletim ücreti ödememektedirler. Bu bankaların hepsinde havale ya da eft için herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Kaynak:https://kredi7.com/bankalara-hesap-isletim-ucreti-odemeyin-hesap-islem-ucreti-almayan-11-banka/

Abdullah TAŞ

Benliğini unutmayan kendine güvenen yaptığı işten mutlu olan yenilikçi ruha sahip olan ve en önemlisi sürekli kendini güncelleyen biridir. Bilişim konusunda tecrübe edinmek edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak için çalışıyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla